Aktualizē jautājumus par patērētāju tiesībām iegādājoties medikamentus

Vakar Rīgā „Eiropas mājā” norisinājās konference, kuras mērķis bija aktualizēt patērētāju intereses, vajadzības un tiesības iegādājoties medikamentus. „Sākot ar šo gadu Veselības ministrija noteikusi ne vien maksimālo, bet arī minimālo kompensējamo medikamentu pārdošanas cenu, kas liedz aptiekām piemērot atlaides vai kā citādi finansiāli nākt pretim pircējiem. Tas ne vien ierobežo pircēju tiesības izvēlēties izdevīgāko, bet arī ir pretrunā ar veselīgas konkurences pamatprincipiem,” stāsta konferences rīkotāja, Aptieku Attīstības biedrības valdes priekšsēdētāja Inga Zemdega – Grāpe.

Konferencē, kuru rīkoja Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija, sadarbībā ar Aptieku Attīstības biedrību, bija pulcējušies nevalstisko organizāciju pārstāvji, ierēdņi un politiķi. „Lielākā daļa sanākušo bija vienisprātis – mēs vēlamies, lai medikamenti kļūtu pircējiem finansiāli pieejamāki un starp daudzajām iespējām ir jāatrod optimālākā,” uzsver I.Zemdega – Grāpe. 

„Gatavojoties konferencei, gandrīz divu mēnešu garumā tika veikts pētījums, kurā centāmies noskaidrot iedzīvotāju paradumus medikamentu iegādē un lietošanā. 81% respondentu atzina, ka vēlas, lai arī turpmāk aptiekas piedāvātu cenu atlaides. 73% pircēju vēlas izmantot aptieku klientu kartes medikamentu iegādei. Tāpat noskaidrojām, ka lielākā daļa pircēju parasti neiegādājas vairāk medikamentu, kā ieteicis ārsts vai farmaceits, līdz ar to nevar runāt par atlaižu aizliegšanu kā līdzekli cīņai ar neracionālu zāļu lietošanu,” skaidroja Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijas valdes priekšsēdētāja Tekla Žabova. 

Konferencē piedalījās Briseles Universitātes profesore Dorisa Hildebrande, kura iepazīstināja ar Eiropas Savienības pieredzi farmācijas tirgus regulēšanā, kā arī salīdzināja situāciju Latvijā un citās ES valstīs. „Latvijas iedzīvotāji, salīdzinājumā ar citām ES valstīm, gadā medikamentiem tērē daudzkārt mazāk līdzekļus un valsts kompensācija šo medikamentu iegādei ir trešā zemākā visā ES. Tajā pat laikā saslimstību risks ir lielāks un dzīves ilgums – zemāks. Latvijai ir vairāki uzlabojumu virzieni, tostarp, viens no tiem - liberālāka pieeja, neierobežojot konkurenci, atceļot cenu ierobežojumus,” informēja D. Hildebrande.

Aptieku Attīstības biedrības valdes priekšsēdētāja uzsvēra, ka cilvēkiem vissvarīgākais ir aptiekas atrašanās vieta tuvāk dzīvesvietai vai darbam. Cena un klientu kartes ir nākamais izvēles kritērijs, bet pakalpojuma kvalitātes kritērijs ir trešais. „Cilvēkam ir jāļauj izvēlēties vai iepirkties sev tuvākajā vai tālākajā, bet lētākā aptiekā. Attālākās aptiekas ir un būs svarīgas saviem pircējiem, bet mēs nevaram apstādināt farmaceitu pašu vēlmi strādāt lielākajās pilsētās, tāpēc šeit būtu meklējami citi – mūsdienīgāki risinājumi, nevis atlaižu aizliegums,” uzskata I.Zemdega - Grāpe. 

„Veselības ministrija skaidro savu lēmumu par atlaižu aizliegšanu kā vienlīdzības sekmēšanu – visiem pircējiem ir pieejama vienlīdzīga cena, kaut arī tā ir lielāka. Manuprāt, tā ir kļūda! Ja valsts jau tā nespēj pilnvērtīgi kompensēt medikamentu iegādi, tad ir jāizmanto jebkura iespēja, lai dabīgā veidā samazinātu pacienta līdzmaksājumus, tajā skaitā - arī konkurences cīņa starp aptiekām. Galu galā, iedzīvotāju intereses ir svarīgākas par kādas grupas - aptieku, ražotāju vai kādas citas šauras grupas interesēm,” uzskata I.Zemdega – Grāpe.

Konferencē piedalījās arī Veselības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Juris  Bundulis, kurš uzsvēra, ka aptieku piedāvāto atlaižu dēļ rodas haoss, jo pacients nesaprot kāpēc medikamentu cena svārstās un nav vienlīdz zema, tādējādi izraisot neapmierinātību. Konference noslēdzās ar vairākiem ieteikumiem turpmākai darbībai. Galvenais no tiem – darīt visu, lai atlaides nonāktu līdz pacientam.

Papildus informācija:
Inese Lukaševska
AAB sabiedrisko attiecību konsultante
tālr: 29536344  |  e-pasts: inese@olsen.lv